تاریخچه

کانون بازنشستگان و مستمری بگیران تامین اجتماعی استان خوزستان از خرداد 1377 با ظرفیت آماری 89000 هزار نفر عضو تحت پوشش در استان خوزستان و شهرستانهای تحت پوشش از جمله بهبهان، دزفول، شوشتر، شوش، آبادان، اندیمشک، اهواز، ایذه، مسجدسلیمان، خرمشهر، امیدیه و رامهرمز فعالیت خود را آغاز نمود.
کانون استان از بدو تاسیس ابتدا با 5 عضو هیئت مدیره و 2 بازرس کار خود را آغاز نمود و با گذشت زمان و نظر به اینکه استان خوزستان استانی کارگرمند است، روز به روز به تعداد بازنشستگان و مستمری بگیران اضافه گردید. که هم اکنون به تعداد 210 هزار نفر افزایش پیدا کرده و براساس تغییرات در اساسنامه مصوب وزارت تعاون کار و رفاه اجتماعی و ظرفیت آماری موجود تعداد اعضای هیئت مدیره براساس کلانشهرها و استان های پر جمعیت به 9 عضو هیئت مدیره و 3 بازرس افزایش پیدا کرده است.
چندین هیئت مدیره تاکنون در کانون فعالیت داشتند که در پایه گذاری و شکل گیری آن نقش موثری داشته اند و امروزه به عنوان پیشکسوتان کانون بازنشستگان استان محسوب می گردند.

چرائی تشکیل کانون ها

استان خوزستان با وسعت 64.000 کیلومتر مربع (4 درصد از مساحت کل کشور) وسیع ترین استان در نیمه غربی کشور است. موقعیت نسبی استان خوزستان از جنوب با خلیج فارس و از غرب با کشور عراق هم مرز است. استان های بوشهر در جنوب شرق ، کهکیلویه و بویراحمد و چهارمحال بختیاری در شرق لرستان و ایلام در شمال آن واقع گردیده اند. هم جواری با استان های یاد شده و تاثیرپذیری به سزایی در خصوصیات فرهنگی تاریخی و پیوند میان اقوام آنها داشته است. در مجموع میتوان گفت موقعیت جغرافیایی، وضعیت آب و هوایی و اقلیمی، وضعیت خطوط ارتباطی و مواصلاتی، اوضاع اقتصادی، موقعیت استراتژیک، وجود صنایع مادر خاورمیانه و آسیا از جمله نفت،گاز،پتروشیمی و فولاد، خوزستان را به عنوان استانی پیشرو در اقتصاد و درآمدزایی کشور معرفی نماید.
از دیگر سو به دلیل وجود تعداد واحدهای صنعتی و تولیدی، استانی کارگرخیز محسوب می گردد و به تبع آن استانی مهاجر پذیر و اشتغال زا در بین استانهای کشور است.
سالیانه جمع کثیری از کارگران شاغل در کارخانجات و واحدهای صنعتی و تولیدی به افتخار بازنشستگی نائل می گردند که در حال حاضر جمعیت بازنشستگان تامین اجتماعی استان خوزستان به عدد 250 هزار نفر رسیده است که در نوع خود بزرگترین تشکل کارگری در استان قلمداد میگردد. استان خوزستان دارای 22 کانون بازنشستگی تامین اجتماعی است که جامعه هدف روزانه جهت دریافت خدمات به این کانونها مراجعه می نمایند.
اداره کل تعاون کار و رفاه اجتماعی و اداره کل سازمان تامین اجتماعی استان خوزستان دو نهاد نظارتی بر کانون کارگران بازنشسته و مستمری بگیران تامین اجتماعی استان است.
در اجرای اصل 29 قانون اساسی نظام مقدس جمهوری اسلامی و ماده 134 قانون کار کارگران بازنشسته که قبل از بازنشستگی طبق مقررات قانون کار در واحدهای کارگری صنعتی و تولیدی و سایر بنگاه های اقتصادی اشتغال بکار داشته اند و براساس دستورالعمل ها و بخشنامه های جاری بازنشسته شده باشند می توانند نسبت به تاسیس کانون کارگران بازنشسته در شهرستان یا استان خود در سطح کشور اقدام نمایند. این کانونها وظیفه پاسخگویی به نیازها و ارائه خدمات به جامعه کارگران بازنشسته و مستمری بگیران را به عهده دارد.
سازمان تامین اجتماعی به عنوان سازمانی بین النسلی که اندوخته بیمه پردازی بازنشستگان درآن ذخیره گردیده، وظیفه پرداخت مستمری ها را به عهده دارد و تامین خدمات درمان بازنشستگان تامین اجتماعی در مراکز درمانی ملکی سازمان تامین اجتماعی به عهده مدیریت درمان این سازمان است.
لزوم تشکیل کانون های بازنشستگی براساس همان ماده 134 در اجرای دستورالعمل مصوب مورخه 12/08/1372 وزیر کار و امور اجتماعی به منظور پیگیری مطالبات و برخورداری از تامین امکانات و خدماتی از نظر بازنشستگی – از کار افتادگی ، خدمات بهداشتی و درمانی ، مراقبتهای پزشکی – بیمه های مکمل درمان ارئه خدمات رفاهی ، سفرهای زیارتی ، تسهیلات کم بهره و آسان ، انعقاد قرارداد با شرکت های بیمه ای – فروشگاهها و بنگاههای اقتصادی جهت ازائه خدمات نقد و اقساط یا تمام قسط با کسر از حقوق بازنشسته است.
کانون بازنشستگان تامین اجتماعی یک تشکل مردم نهاد (NGO) است و ردیف بودجه دولتی ندارد و منابع مالی آن از محل 1 درصد حق مسکن واریزی توسط بازنشستگان و کارمزد بیمه تکمیلی و سایر پوشش های بیمه ای تامین می گردد که صرف هزینه های جاری کانون می گردد، به همین جهت ارائه خدمات از ناحیه منابع مالی کانون امکان پذیر نیست و حداقلی می باشد.
شاغلین در تمام سازمان ها، نهادها، واحدهای صنعتی، تولیدی، کارگری از تمام امکانات خدمات حق ماموریت، اضافه کاری مزایای موردی و پاداش تولید و غیره برخوردارند این نیروی شاغل هنگامیکه بازنشسته می گردد تمام این مزایا و امتیازات از او سلب می گردد و تنها مستمری بازنشستگی که در پایان هر ماه از ناحیه سازمان تامین اجتماعی به او پرداخت می گردد و به جای می ماند.
کارگران بازنشسته تامین اجتماعی از سوی دولت پشتیبانی و حمایت نمی گردند و این در حالی است که بازنشستگان خدمات کشوری علاوه بر حمایت و پشتیبانی از ناحیه دولت و استفاده از بودجه کشور از ناحیه ادارات و سازمانهای سیاسی-اجرائی خود نیز حمایت می شوند و از امکانات و خدمات رفاهی این نهادها برخوردارند.
لرزوم ایجاد کانون های بازنشستگان تامین اجتماعی پاسخگوئی به دغدغه ها و مشکلات کارگران بازنشسته و پیگیری مطالبات آنان از طریق مجاری قانونی و مراجع ذیصلاح است.
روزانه صدها بازنشسته جهت دریافت خدمات درمانی، معیشتی، مالی و اداری به 22 کانون بازنشستگان شهرستانهای استان خوزستان مراجعه می نمایند. این در حالی است که 65 درصد از جامعه هدف، حداقل بگیرند و دریافتی آنها زیر حداقل مزد است!
کانون بازوی سازمان تامین اجتماعی در پاسخ به نیازهای مستمری بگیران است، در واقع کانونها در امر پاسخگویی، به کمک سازمان تامین اجتماعی آمده اند. اقتضای شرایط سنی و شرایط دشوار موجود اقتصادی بازنشستگان، و پایین آمدن توان خرید آنها، مشکلات درمانی و تامین مایحتاج، آنان را با مشکل مواجه نموده است. با همکاری و هم اندیشی اعضای هیئت مدیره کانون بازنشستگان استان و شهرستانها تدابیری اتخاذ گردیده تا با انعقاد قرارداد بین کانون و شرکت های بیمه ای و فروشگاه ها – بازنشستگان بتوانند کالاهای خانگی – بیمه ماشین آلات تهیه مواد غذایی – لوازم خانگی خود را به صورت نقد و اقساط و با کسر از حقوق انجام دهند که یک رضایتمندی نسبی ایجاد گردیده . امروزه کانونها به عنوان نیاز ضروری و محل مطالبه گری بازنشستگان مبدل گردیده و برای جامعه هدف حائز اهمیت است.

اعضای هیئت مدیره و بازرسین کانون استان

نام و نام خانوادگی مسئولیت در کانون شهرستان مسئولیت در کانون استان
عبدالحمید عبائی حسنی رئیس کانون شهرستان بهبهان رئیس هیئت مدیره کانون استان و بازرس کانون عالی کشور
محمد عزیزی رئیس کانون شهرستان ایذه نائب رئیس
حاتم البوحمدان عضو هیئت مدیره کانون شهرستان دزفول دبیر
بهزاد باقری گله رئیس کانون شهرستان شوشتر خزانه دار
کاظم بنی سعید رئیس کانون شهرستان ماهشهر عضو هیئت مدیره
ناصر ملک آسا عضو هیئت مدیره کانون شهرستان اهواز عضو هیئت مدیره
عبدالکریم کریمی زاده رئیس کانون شهرستان گتوند عضو هیئت مدیره
علی نسلایه خزانه دار کانون شهرستان خرمشهر عضو هیئت مدیره
حبیب شریفی عضو هیئت مدیره کانون شهرستان امیدیه عضو هیئت مدیره
حسن پور عضو هیئت مدیره کانون شهرستان ماهشهر بازرس
جافرمن رئیس کانون شهرستان دزفول بازرس
رسولی عضو هیئت مدیره کانون شهرستان شوشتر بازرس